БългарскиАнглийски
32 СРЕДНО УЧИЛИЩЕ С ИЗУЧАВАНЕ НА ЧУЖДИ ЕЗИЦИ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“
 


 



 


Препоръчителна литература след I клас

 1."Пипи дългото чорапче "- Астрид Линдгрен

 2." Емил от Льонеберя - Астрид Линдгрен"

 3.Басни"- Лафонтен

 4." Патиланци" - Ран Босилек

 5.Български народни приказки


Препоръчителна литература след IIклас

1.Стихотворения и разкази – Д. Габе

2.Стихотворения за деца – Ел. Багряна

3. Антон и Точица – Ер. Кестнер

4. Пет приказки – В. Петров

5. Приключенията на Лукчо – Дж. Родари

6. Мечо Пух – Ал. Милн

7. Български народни приказки – преразказал

Г. Райчев

8. Небивалици – Д.Бисет

9.Историята на Доктор Дулитъл- Х.Лофтинг     

10. През гори и води – Ем. Станев


Препоръчителна литература след IIIклас

1. Стихотворения и гатанки – А. Разцветников

2. Басни - Езоп, Лафонтен

3. Български народни приказки

4. Приказки – Х. К. Андерсен

5. „Меко казано” – Валери Петров

6. “Ян Бибиян”– Елин Пелин

7. „Приключенията на Том Сойер”– М. Твен

8. „Емил от Льонеберя”- А. Линдгрен

9. „Малкият принц”- Екзюпери

10. „Историята на д-р Дулитъл”– Хю Лофтинг

11. Български митове и легенди

12. Разкази, стихотворения – Иван Вазов


Препоръчителна литература след IVклас

1.  „Старогръцки митове и легенди”, Николай А. Кун,

     изд. „Хермес”, 2004г.

2.  „Библейски легенди”, изд. „Пан”, 2012г.

3.  „Тайната градина“ – Франсис Бърнет

4.  „Питър Пан“ – Джеймс Матю Бари

5.  Елин Пелин – разкази

6.  „Български народни песни”, изд. „Пан”, 2004г.

7.  „Български народни приказки”, изд. „Пан”, 2004г.

8.  „Приказки на народите”, изд. „Хермес”, 2019г.

9.  Братя Грим – приказки

10. Ханс Кристиан Андерсен – приказки


Литература за шести клас

1.      Джералд Даръл „Моето семейство и други истории“

2.      Марк Твен „Принцът и просякът“

3.      Антоан дьо Сент-Екзюпери „Малкият пронц“

4.      Бранислав Нушич „Автобиография“

5.      Веселин Ханчев „Художник“

6.      Христо Смирненски „Братчетата на Гаврош“

7.      Любен Каравелов „Хубава си, моя горо“

8.      Иван Вазов „Отечество любезно, как хубаво си ти“

9.      Иван Вазов „Под игото“

10.    Йордан Йовков – разкази; „Серафим“

11.    Елин Пелин – разкази; „Косачи“

 

Изготвил: София Дюлгерова

Литература за седми клас

1.      Добри Чинтулов – стихотворения: „Вятър ечи, балкан стене“; „Стани, стани, юнак балкански“

2.      Христо Ботев – „На прощаване в 1868 г“

3.      Иван Вазов – „Немили-недраги“

4.      Иван Вазов  - „Една българка“

5.      Иван Вазов – „Опълченците на Шипка“

6.      Иван Вазов – „Българският език“

7.      Алеко Константинов – „До Чиокаго и назад“

8.      Алеко Константинов – „Бай Ганьо“

9.      Пенчо Славейков -  „Неразделни“

10.    Пейо Яворов  - „Заточеници“

11.    Елин Пелин – „По жътва“

12.    Йордан Йовков – „По жицата“

 

Изготвили: Радка Караджова; Елена Христова

Литература за осми клас

1.      Николай Кун – „Старогръцки митове и легенди“

2.      Омир – „Илиада“

3.      Сафо – „Любов“

4.      Софокъл – трагедия – „Антигона“

5.      Софокъл – трагедия „Едип цар“

6.      Библия (Стар и Нов завет)

7.      „Пространно житие на Константин-Кирил“

8.      Черноризец Храбър – „За буквите“

9.      Джовани Бокачо – „Декамерон“

10.    Мигел де Сервантес – „Дон Кохот“

11.    Уилям Шекспир – „Хамлет“; Сонети

 

Изготвил: Радка Караджова

 

Литература за  9. клас

1.      Хр. Ботев – стихотворения

2.      Джонатан Суифт – „Пътешествията на Гъливер“

3.      Джордж Байрон – „Дон Жуан“

4.      Александър Пушкин – „Евгений Онегин“

5.      Оноре дьо Балзак – „Дядо Горио“

6.      Гюстав Флобер – „Мадам Бовари“

7.      Шарл Бодлер – „Сплин“

8.      Паисий Хилендарски- „История славянобългарска“

9.      Петко Славейков – „Изворът на белоногата“

 

Изготвил: Антония Кръстева

 

 

Литература за 10. клас:

1.      Иван Вазов – цикълът от оди „Епопея на забравените“ , одата „Левски“, романът „Под игото“ ( главите „Гост“, „Новата молитва на Марка“, „Пиянството на един народ“)

 

2.      Алеко Константинов – из романа „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин“: „Бай Ганьо се върна от Европа“

 

3.      Пенчо П. Славейков – философската поема „Cis moll“

 

4.      Пейо Яворов – стихотворенията „Арменци“, „Две хубави очи“ и „В часа на синята мъгла“

 

5.      Димчо Дебелянов – стихотворението „Да се завърнеш…“

 

6.      Елин Пелин – повестта „Гераците“

 

7.      Гео Милев – поемата „Септември“

 

8.      Христо Смирненски – поетичният цикъл „Зимни вечери“

 

9.      Атанас Далчев – стихотворението „Повест“

 

10.    Йордан Йовков – разказите „Албена“ и „Индже“

 

11.    Никола Вапцаров – стихотворението „Писмо“ ( „Ти помниш ли….“)

 

12.    Димитър Димов – романът „Тютюн“ ( І и ХVІ глава от І част)

 

13.    Николай Хайтов – разказът „Дърво без корен“

 

14.    Йордан Радичков – разказът „Нежната спирала“

 

Изготвил: Петър Михайлов

 

 

 

Литература за 11. Клас

 

1.      Хр.Ботев – стих.“Борба“ и „До моето първо либе“

2.      Алеко Константинов – „Бай Ганьо“ – „Бай Ганьо журналист“

3.      Иван Вазов – „Паисий“, „Новото гробище над Сливница и „При Рилския манастир“

4.      Пейо Яворов – „Градушка“

5.      П.П.Славейков – „Спи езерото“

6.      Хр.Смирненски – „Приказка за стълбата“

7.      Ел. Пелин – „Андрешко“

8.      Ем.Станев – „Крадецът на праскови“

9.      Н.Вапцаров – „История“

10.    Д. Талев – „Железният светилник“

11.    Ст.Стратиев – „Балкански синдром“

12.    Й. Радичков – „Ноев ковчег“

 

Изготвил: Антония Кръстева

 

Литература за  12. клас:

1.      Димчо Дебелянов – „Аз искам да те помня все така“

 

2.      Христо Фотев – „Колко си хубава!“

 

3.      Петя Дубарова – „Посвещение“

 

4.      Елин Пелин – „Спасова могила“

 

5.      Атанас Далчев – „Молитва“

 

6.      Вапцаров – „Вяра“

 

7.      Елин Пелин – „Ветрената мелница“

 

8.      Йовков – „Песента на колелетата“

 

9.      Виктор Пасков – „Балада за Георг Хених“

 

10.    Пейо Яворов – „Две души“

 

11.    Елисавета Багряна – „Потомка“

 

12.    Борис Христов – „Честен кръст“

 

Изготвил: Петър Михайлов

 



 
Уведомяваме ВИ за състезание по математика и физика ППМГ Бургас Challenge, което ще се проведе дистанционно на 19 и 20 декември 2020 год. Участието е безплатно и отворено за всички, които желаят да се включат.

Записването става чрез попълване на следната форма: https://forms.gle/A6B1eKU3BbVnUz9z8

А пълния регламент и информация за инициативата може да откриете в статията- статия Община Бургас

Организаторите поддържат страница във фейсбук с актуална информация - https://www.facebook.com/PPMGBourgasChallenge2019

Специфичното за състезанието е, че се организира от млади възпитаници на математическата гимназия в Бургас с подкрепата на училищното настоятелство. Целта на инициативата е да мотивира учениците към развитие и да ги подкрепи. Вярваме, че това е добра възможност да обединим децата с интерес към точните науки въпреки специфичната обстановка в страната и ще се радваме, ако разпространите информацията сред учениците и те успеят да се включат в това интересно онлайн предизвикателство.

 
 

 
 
Проекти

Проекти